okolice wieściszówki

W tym miejscu nie można się nudzić, uwierzcie nam.

Położenie domu w sercu Rudaw Janowickich daje każdemu z Was mnóstwo możliwość spędzania czasu wolnego, szczególnie na świeżym powietrzu. W najbliższej okolicy znajduje się się wiele tras spacerowych, biegowych, nordic walking, ale też rowerowych. Dla osób lubiących spędzać czas aktywnie to dobry wybór.

Zaś zimą to idealne miejsce na zabranie ze sobą sprzętu do narciarstwa biegowego i zjazdówek. Ale gdzie wybrać się dalej, co zwiedzić? Już Wam mówimy.

Kolorowe Jeziorka

Położone w Rudawskim Parku Krajobrazowym, zaledwie 400 metrów od Wiesciszówki, od lat przyciągają turystów nie tylko z kraju, ale także z Europy. Cztery jeziorka: żółte, purpurowe, błękitne i czarne leżą na zboczu Wielkiej Kopy. Zabarwienie wody w akwenach związane jest ze składem chemicznym ścian i dna wyrobisk. Na początku XVIII w. ówcześni mieszkańcy Rohnau (obecnie Wieściszowice) zaczęli wydobywać łupki pirytonośne, w które obfituje tutejsza gleba. Powstała tu kopalnia pirytu, który był następnie przerabiany na kwas siarkowy. Gdy na początki XX w. zniknęła kopalnia do głosu doszła natura. Woda wypełniła wyrobiska pokopalniane, tworząc zjawiskowe jeziorka.

Sokolik

Sokolik Duży (stoi na wysokości 620m) z platformą widokową wznoszącą się na wysokość około 30 m i Sokolik Mały (stoi na wysokości 610-615m). Żeliwnymi schodkami możemy dostać się na szczyt tej wspaniałej skały i odkryć magiczny widok. Wchodząc na platformę na wprost (wschód) rozciągają się Rudawy Janowickie, po prawej (południe) zaś widzimy Karkonosze z charakterystyczną Śnieżką. Po lewej stronie (północ) widać Góry Kaczawskie, po stronie zachodniej Góry Izerskie.

Dolina Pałaców i Ogrodów

Na obszarze zaledwie 102 km2 spotykają się gotyckie zamki i wieże obronne, renesansowe dwory, barokowe pałace i XIX-wieczne, neogotyckie, neorenesansowe i klasycystyczne rezydencje, wzniesione przez najwybitniejszych architektów epoki. Reprezentacyjnym rezydencjom towarzyszą rozległe parki krajobrazowe, z bogatym starodrzewem i urozmaiconą architekturą ogrodową. Położone blisko siebie, wtopione w dziewicze wzgórza i dorodne lasy Karkonoszy i Rudaw Janowickich tworzą wspaniałą, unikatową w skali europejskiej enklawę.

Stajnia Amaranta

Stajnia Amaranta znajduje się w malowniczo położonej wsi Pustelnik. Stajnia liczy 8 koni, kucyka i kozę. Oferują wyjazdy w teren, podczas których można zwiedzić wiele pobliskich miejsc. Organizujemy rajdy konne całodniowe oraz prowadzą jazdy na ujeżdżalni. Gwarantują wspaniałą atmosferę, niezapomniane przygody w siodle oraz widoki zapierające dech w piersiach.

Projekt Arado

„Projekt Arado – Zaginione laboratorium Hitlera” w Kamiennej Górze, jedną z najnowocześniejszych podziemnych tras turystycznych w Polsce.  Podziemia kryją unikalne w skali Europy eksponaty – części pocisku V-1 i rakiety V-2, niemieckiego radaru, a nawet niemieckiej enigmy. 

Termy Cieplickie

Wszyscy turyści wybierający się w Karkonosze koniecznie powinni zaplanować wizytę w jednej z największych atrakcji regionu – Termach Cieplickich. Park wodny mieści się w Jeleniej Górze, a jego oferta skierowana jest do wszystkich wielbicieli zabaw wodnych, którzy lubią aktywnie spędzać czas. W skład wewnętrznej części kompleksu wchodzą m.in. basen sportowy (z torami pływackimi), rekreacyjny z różnymi atrakcjami (huśtawka wodna, hydromasaże i inne), brodziki dla najmłodszych, a także zjeżdżalnie wewnętrzne. Park wodny wyposażony został również w wyjątkową atrakcję: dwa baseny termalne, z których można wypłynąć na zewnątrz bez względu na porę roku i temperaturę powietrza.

Huta szkła kryształowego Julia

Zabytkowa fabryka znajduje się w sercu Karkonoszy, w Piechowicach koło Szklarskiej Poręby i jest dostępna dla zwiedzających. Turyści mogą z bliska podziwiać ręczny proces produkcji szklanych arcydzieł oraz uczestniczyć w warsztatach, gdzie poznają tajniki sztuki szklarskiej. Produkty wyróżnia na tle innych producentów tradycyjna technika wytwarzania i szeroka oferta. Wsród kolekcji znajdują się produkty nawiązujące dekoracją do wzornictwa XIX wieku, ale i bardzo nowoczesne, osadzone we współczesnej stylistyce.

Sztolnie w Kowarach

W towarzystwie przewodnika podążycie tajemniczą i magiczną ścieżką odkrycia, przez XII-wiecznych Gwarków – Walonów, rud żelaza i innych cennych kruszców. Usłyszycie także, przez długie lata, ściśle tajną historię uranu wydobywanego przez Związek Radziecki w Polsce. Zobaczycie bogactwo ekspozycji związanych zarówno z geologią Sudetów jak i górniczymi technikami wydobycia. Odkrywców, chcących zgłębić wszystkie tajemnice, które czekają na Was w Sztolni Poszukiwawczej Rudy Uranowej w Kowarach k. Karpacza, zapraszamy w podziemia.

Superstacja Czarnów-SKI Stacja Narciarska

Stacja zlokalizowana około 10 minut drogi od Wieściszówki. Tworzą ją 2 wyciągi narciarskie (700m, 500m), 3 trasy zjazdowe - łącznie 2,5 km i TYLKO 1 KARNET! Zapraszają w sezonie codziennie od 9.00 do 16.00 oraz od 18.00 do 21.00 na jazdy nocne!

Ski areal Mala-Upa

Ośrodek narciarski Mala Upa to ośrodek zimowy we wschodnich Karkonoszach, który ze względu na swoje położenie 1050 m npm to jeden z najwyższych ośrodków w Czechach. Obszar składa się z dwóch tras do narciarstwa biegowego i 3,7 km tras zjazdowych, które obsługuje siedem wyciągów. Przez całą okolicę przebiegają dwie linie autobusów dla narciarzy, które są bezpłatne.

Masz pytania dotyczące atrakcji?

Chętnie na nie odpowiemy 🙂